SEALS make big splash at first home meet

June 25, 2014

KEEPIN’ ON: Ashley Loveless of the Granbury SEALS swim team continues to compete despite her goggles having slipped from her eyes and down on her face. The SEALS dominated their opposition for a second consecutive week, easily winning both the male and female divisions of their own meet this past Saturday at the Dana Vollmer Municipal Swim Center. They opened the season by winning a meet at Weatherford the previous week.

The Granbury SEALS dominated their own meet Saturday at the Dana Vollmer Swim Center.

SEALS swimmers captured 149 medals, including 68 gold, 46 silver and 35 bronze. Female SEALS won 80 medals (32 gold, 24 silver, 24 bronze), while male SEALS won 64 (33 gold, 21 silver, 10 bronze), and mixed relays won five (3 gold, 1 silver, 1 bronze).

Topping the list of individual medal winners was Cole Reszofi (Boys 15-17) with five, including three gold, a silver, and a bronze.

Clay Walters (Boys 15-17) won three gold and a silver, and Matthew Walters (Boys 9-10) won three gold.

Mary Power (Girls 11-12) led female swimmers with three individual gold.

Granbury SEALS Swim Meet

Female team scores

SEALS, 2,775;Flower Mound ,1,499; Ridglea Pool Association, 887.

Male team scores

SEALS, 2,209; Flower Mound, 1,725; Ridglea, 968.

Top SEALS finishes

Girls 6U 100 Yard Free Relay

1. Heiner, Crowe, Chastain, Thompson 1:59.14

Boys 6U 100 Yard Free Relay

2. Walters, Prajith, Haynes, Malcolm 3:05.41

Girls 8U 100 Yard Medley Relay

1. Garner, Yater, Garner, Haynes 1:39.33

Girls 9-10 100 Yard Medley Relay

1. Lee, Rezsofi, Brawner, Roach 1:15.75

3. Buchanan, Kirkland, Garner, Heiner 1:31.27

Mixed 18-Over 200 Yard Medley Relay

1. Chastain, Steele, Kade, Campbell 2:21.63

Girls 11-12 200 Yard Medley Relay

1. Buchanan, Power, Van Buren, Schmeets 2:29.00

2. Roach, D’Souza, Castle, Johnson 2:42.44

Boys 11-12 200 Yard Medley Relay

1. Fauber, Lillagore, Rupp, Heiner 2:31.70

Girls 13-14 200 Yard Medley Relay

2. Gryder, Irish Brawner, Reiner 2:44.77

Boys 13-14 200 Yard Medley Relay

1. Castillo, Walters, McCoy, Stufflebean 2:11.41

Girls 15-17 200 Yard Medley Relay

1. Gryder, D’Souza, Brawner, Younkin 2:16.28

Boys 15-17 200 Yard Medley Relay

2. Holderness, Vardaro, Castillo, Cross 2:08.19

Women 18-Over 200 Yard Medley Relay

1. Decker, Smith, Decker, Chastain 2:24.86

2. Castle, Fauber, Haynes, Jessica 2:37.03

Men 18-Over 200 Yard Medley Relay

1. Kirk, Garner, Kade, Fauber 2:16.88

Girls 6U 25 Yard Free

2. Remi Chastain 29.30

3. Bethany Crowe 29.44

Girls 8U 50 Yard Free

3. Jessica Van Buren 50.29

Boys 8U 50 Yard Free

2. Gabe Christian 59.36

3. Zane Herndon 1:01.30

Girls 9-10 50 Yard Free

2. Ashley Loveless 37.16

Boys 9-10 50 Yard Free

1. Nate Franzmathes 35.38

Girls 11-12 100 Yard Free

3. Payton Alberts 1:17.41

Boys 11-12 100 Yard Free

1. Will Heiner 1:20.86

Girls 13-14 100 Yard Free

3. Jaci Largent 1:31.25

Boys 13-14 100 Yard Free

1. Drake McCoy 1:01.57

2. Sean Atchue 1:04.09

Girls 15-17 100 Yard Free

1. Kimbria Younkin 1:08.42

3. Savannah Irish 1:36.09

Boys 15-17 100 Yard Free

1. Cole Rezsofi 54.16

2. Clay Walters 54.55

Women 18-24 100 Yard Free

1. Corissa Decker 1:08.28

Girls 6U 25 Yard Back

1. Lila Heiner 24.60

3. Bethany Crowe 29.23

Girls 8U 25 Yard Back

1. Ella Garner 23.42

2. Andrea Malcolm 26.16

Boys 8U 25 Yard Back

1. Blake Dennis 20.46

Girls 9-10 25 Yard Back

2. Kori Brawner 18.55

Boys 9-10 25 Yard Back

2. Nate Franzmathes 20.40

Girls 11-12 50 Yard Back

1. Avery Buchanan 35.19

3. Lilly Johnson 41.42

Boys 11-12 50 Yard Back

1. Gabe Rupp 41.74

2. Will Heiner 41.79

Boys 13-14 50 Yard Back

2. Jaxon Castillo 37.30

Girls 15-17 50 Yard Back

2. Hannah Andrews 37.75

3. Savannah Irish 49.97

Boys 15-17 50 Yard Back

1. Cole Rezsofi 30.49

Women 40-Over 50 Yard Back

1. DeeDee Brown 51.16

Mixed 15-17 200 Yard Free Relay

1. Brawner, Holderness, Gryder, Castillo 1:51.24

Girls 8U 25 Yard Breast

2. Brenna Haynes 29.81

3. Madison Jones 32.80

Boys 8U 25 Yard Breast

1. Blake Dennis 26.06

2. Aiden Ragland 28.01

Girls 9-10 25 Yard Breast

1. Caroline Rezsofi 19.57

Boys 9-10 25 Yard Breast

1. Matthew Walters 20.96

Girls 11-12 50 Yard Breast

1. Mary Power 39.72

2. Payton Alberts 41.15

Boys 11-12 50 Yard Breast

1. David Fauber 42.30

3. Benjamin Lillagore 43.24

Girls 13-14 50 Yard Breast

1. Kinsey Brawner 38.99

Boys 13-14 50 Yard Breast

2. Andrew Walters 35.22

Girls 15-17 50 Yard Breast

2. Caitlin D’Souza 42.68

Boys 15-17 50 Yard Breast

1. Anthony Castillo 32.16

3. Cooper Wallace 35.20

Women 18-24 50 Yard Breast

1. Brenna Smith 37.49

2. Raven Chastain 41.05

Men 18-24 50 Yard Breast

2. Ethan Franklin 38.86

Women 25-39 50 Yard Breast

2. Jackie Castle 39.93

3. Carissa Haynes 40.20

Men 25-39 50 Yard Breast

1. Jason Chastain 44.99

Women 40-Over 50 Yard Breast

1. Carolyn Fauber 45.47

Men 40-Over 50 Yard Breast

1. Greg Campbell 46.51

Mixed 18-Over 100 Yard Free Relay

1. Gregory, Decker, Kade, Decker 53.12

2. Steenberge, Steele, Mounce, Chastain 1:00.80

3. Campbell, Fauber, Brown 1:01.71

Girls 8U 25 Yard Fly

1. Ella Garner 20.13

2. Ava Garner 24.07

3. Caroline Wallace 24.27

Boys 8U 25 Yard Fly

3. Luke Gjone 34.94

Girls 9-10 25 Yard Fly

1. Caroline Rezsofi 17.28

2. Adi Jo Lee 18.65

3. Ashley Loveless 19.15

Boys 9-10 25 Yard Fly

1. Matthew Walters 16.75

Girls 11-12 50 Yard Fly

1. Mary Power 33.46

2. Avery Buchanan 34.65

Boys 11-12 50 Yard Fly

1. David Fauber 34.64

3. Gabe Rupp 40.36

Girls 13-14 50 Yard Fly

2. Kinsey Brawner 32.91

3. Trisha Gryder 37.41

Boys 13-14 50 Yard Fly

3. Drake McCoy 30.41

Girls 15-17 50 Yard Fly

2. Kimbria Younkin 35.21

3. Caitlin D’Souza 38.18

Boys 15-17 50 Yard Fly

1. Clay Walters 26.47

2. Triston Holderness 28.19

3. Anthony Castillo 28.95

Women 18-24 50 Yard Fly

1. Brenna Smith 31.81

2. Rebecca Steele 34.34

3. Elise Decker 36.73

Men 18-24 50 Yard Fly

1. Cole Rezsofi 26.65

Men 40-Over 50 Yard Fly

2. Ted Gregory 32.58

Girls 8U 25 Yard Free

1. Brenna Haynes 20.51

2. Grace Yater 23.04

3. Ava Garner 23.33

Boys 8U 25 Yard Free

3. Spencer Sampler 23.78

Girls 9-10 25 Yard Free

3. Gentry Garner 16.62

Boys 9-10 25 Yard Free

1. Nate Franzmathes 15.75

Girls 11-12 50 Yard Free

1. Mary Power 32.15

3. Payton Alberts 33.59

Boys 11-12 50 Yard Free

1. Noah Burch 32.25

Girls 13-14 50 Yard Free

2. Trisha Gryder 32.92

Boys 13-14 50 Yard Free

3. Drake McCoy 27.47

Girls 15-17 50 Yard Free

1. Hannah Andrews 31.47

3. Caitlin D’Souza 33.95

Boys 15-17 50 Yard Free

1. Clay Walters 24.25

2. Cole Rezsofi 24.33

Women 18-24 50 Yard Free

2. Elise Decker 31.48

Men 18-24 50 Yard Free

1. Ethan Franklin 28.13

Women 25-39 50 Yard Free

1. Carissa Haynes 31.61

2. Jessica Thompson 36.74

Women 40-Over 50 Yard Free

1. DeeDee Brown 43.94

Men 40-Over 50 Yard Free

1. Todd Garner 27.36

2. Ted Gregory 27.61

Girls 9-10 100 Yard Individual Medley

1. Kori Brawner 1:28.96

3. Ashley Loveless 1:46.44

Boys 9-10 100 Yard IM

1. Matthew Walters 1:30.24

Girls 11-12 100 Yard IM

1. Avery Buchanan 1:21.11

2. Payton Alberts 1:24.66

Boys 11-12 100 Yard IM

2. Benjamin Lillagore 1:31.66

Girls 13-14 100 Yard IM

2. Kinsey Brawner 1:14.00

Boys 13-14 100 Yard IM

2. Andrew Walters 1:12.21

Girls 15-17 100 Yard IM

1. Kaylee Brawner 1:06.13

Boys 15-17 100 Yard IM

1. Clay Walters 1:03.97

2. Anthony Castillo 1:04.01

3. Cole Rezsofi 1:05.27

Women 18-24 100 Yard IM

1. Corissa Decker 1:21.72

Men 18-24 100 Yard IM

1. Brad Kade 1:00.56

Men 40-Over 100 Yard IM

1. Ted Gregory 1:13.41

Girls 13-14 200 Yard Free

2. Trisha Gryder 2:45.79

Boys 13-14 200 Yard Free

2. Jonah Delaney 2:41.91

Girls 15-17 200 Yard Free

1. Jessica Gryder 2:25.32

Girls 8U 100 Yard Free Relay

1. Heiner, Malcolm, Martin, Van Buren 1:45.40

2. Wallace, Gordon, Gregory , Jones 1:48.93

Boys 8U 100 Yard Free Relay

1. Dennis, Chastain, Ragland, Sampler 1:39.18

2. Haynes, Herndon, Crowe, Christian 2:07.67

Girls 9-10 100 Yard Free Relay

1. Gregg, Johnson, Burenhide, Jones 1:25.94

3. Burkey, Walker, DeRouen, Stone 1:39.27

Boys 9-10 100 Yard Free Relay

1. Ragland, Castle, Gordon, Walters 1:28.99

Girls 11-12 200 Yard Free Relay

3. Castillo, Lee, Smithee, Stovall 2:53.86

Boys 11-12 200 Yard Free Relay

1. Rupp, Sampler, Burch, Fauber 2:20.36

Boys 13-14 200 Yard Free Relay

1. Faaborg, Brock, Beck, Hollums 2:56.04

Girls 15-17 200 Yard Free Relay

1. Gryder, Irish, Andrews, Brawner 2:08.19

Women 18-Over 200 Yard Free Relay

1. Brown, Castle, Smith, Haynes 2:14.20

2. Steele, Hamrick, Chastain, Fauber 2:20.91

Men18-Over 200 Yard Free Relay

2. Steenberge, Campbell, Franklin, Chastain 2:15.40

Share...
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Granbury Sports, Sports