Tolar teams top strong area showing at meet

March 26, 2014

The Tolar Rattlers made it a perfect 4-for-4 this track season, capturing the championship of their own Rattler Relays Saturday.

The Lady Rattlers also won for a second straight meet.

The Rattlers scored 216 points to easily outdistance runner-up Comanche with 151. North Central Texas Academy was third with 105.

The Lady Rattlers had a much closer victory, edging Comanche 190-183. Lipan was third with 100.

“Right now we are working on speed and trying to polish perfect field events,” said Tolar coach Gregg Lee.

“The coaches and I are talking and seriously looking at a few kids on our JV who we could move up to help our varsity. We have two weeks to get ready for district.

“Got a few on the injured list that we need to get up to 100 percent. I am happy about where we are, but we have lots of room for improvement.”

Both Tolar junior varsity teams also won their respective divisions.

The Tolar varsity boys won 12 gold medals, including a top-three sweep of the 110-meter hurdles with Rodie Brister, Dalton Shaw and Heston Buckalew.

They also had 1-2 finishes in the 300 hurdles (Corbin Wood, Shaw), long jump (Garrett Winston, Shaw) and high jump (Buckalew, Shaw).

North Central Texas captured a pair of gold medals, including a 1-2 finish in the 3200 run with Zach Pate and Elias Demissie.

“Looks like it could be a good year,” said NCTA coach Kirby Rasco. “Very early in the season, but very pleased with what I saw today.”

The Lady Rattlers won six gold medals, including taking the top two places in the pole vault with Reagan Mabery and Marlee Thomas.

Lipan won a pair of gold medals, Lanie Roberts in the 1600 and Shelby Bontke in the high jump.

“Looking good at this point,” said Lipan coach Ray Michou of his team.

[email protected] | 817-573-7066, ext. 256

Tolar Rattler Relays

Varsity Boys

Team scores

Tolar 216, Comanche 151, North Central Texas Academy 105, Millsap 34, Lipan 33, Cornerstone Christian Academy 10, Johnson County Sports Association 0, Jonesboro 0.

Top area individual results

100-meter dash – 1. Blaine Denton, Tolar, 11.59; 4. Jorge Hernandez, Lipan, 11.84.

200 – 5. Marcus Garcia, Tolar, 25.20.

400 – 4. Jorge Hernandez, Lipan, 58.40; Mac Bonnell, Tolar, 1:00.01; 6. Cale Dodson, NCTA, 1:00.55.

800 – 1. Colt Jones, Tolar, 2:10.02; 3. Cade Dodson, NCTA, 2:19.48; 4. William Wayman, NCTA, 2:19.85; 6. Mark Nyakundi, NCTA, 2:48.68.

1600 – 1. Zach Pate, NCTA, 5:17.54; 3. Blaze Lehrman, CCA 5:43.20; 4. Luis Rivas, NCTA, 5:49.71; Hunter Lewellen, Lipan, 6:54.41.

3200 – 1. Zach Pate, NCTA, 11:49.27; 2. Elias Demissie, NCTA, 11:55.38.

110 hurdles – 1. Rodie Brister, Tolar, 15.92; 2. Dalton Shaw, Tolar, 16.63; 3. Heston Buckalew, Tolar, 18.48; 4. Drayton Williams, NCTA, 19.70; 5. Viktor Ngwube, NCTA, 21.55.

300 hurdles – 1. Corbin Wood, Tolar, 42.34; 2. Dalton Shaw, Tolar, 46.15; 3. Viktor Ngwube, NCTA, 49.37; 4. Joel Rice, Lipan, 50.74; 5. Bishop Adams, CCA, 55.96.

400 relay – 1. Tolar (Blaine Denton, Garrett Winston, Blake Watson, Cory Solomon), 45.00; 3. NCTA (Kingsley Zhang, Cole Rasco, Nahom Newland, Drayton Williams), 48.65.

800 relay – 1. Tolar (Blake Watson, Garrett Winston, Blaine Denton, Cory Solomon), 1:33.88; 3. NCTA (Elias Demissie, Drayton Williams, Nahom Newland, Cole Rasco), 1:46.62.

1600 relay – 1. Tolar (Blake Watson, Garrett Winston, Cory Solomon, Corbin Wood), 3:36.76; 2. NCTA (Nahom Newland, William Wayman, Stefan Rosic, Cole Rasco), 3:55.06.

Long jump – 1. Garrett Winston, Tolar, 20-3; 2. Dalton Shaw, Tolar, 19-2.5; 3. Jorge Hernandez, Lipan, 18-10.5; 4. Heston Buckalew, Tolar, 18-10; 5. Drayton Williams, NCTA, 18-2.5.

Shot put – 3. Hunter Ryan, Tolar, 37-10.5; 5. Gordon Lewis, Tolar, 36-0.75; 6. Derrick Cook, Lipan, 35-0.

Discus – 1. Hunter Ryan, Tolar, 133-3; 3. Jose Becerra, Tolar, 98-8; 4. Derrick Cook, Lipan, 93-6; 6. Logan Weems, CCA, 89-1.5.

Triple jump – 1. Garrett Winston, Tolar, 43-10.5; 2. Joel Rice, Lipan, 38-7; 4. Mac Bonnell, Tolar, 37-2.5; 5. Drayton Williams, NCTA, 33-8.5; 6. Blaze Lehrman, CCA, 32-7.5.

High jump – 1. Heston Buckalew, Tolar, 6-0; 2. Dalton Shaw, Tolar, 5-10; 4. William Wayman, NCTA, 5-8; 5. Dakota Endsley, Tolar, 5-6; 6. Stefan Rosic, NCTA, 5-4.

Pole vault – 1. Rodie Brister, Tolar, 14-0.

Varsity girls

Team scores

Tolar 190, Comanche 183, Lipan 100, Millsap 48, NCTA 38, CCA 2, JCSA 0, Jonesboro 0.

Top area individual results

100 – 1. Shelby Newton, Tolar, 13.12; 4. Madeline Dawson, Tolar, 13.74; 6. Lauren Blasingame, Tolar, 14.25.

200 – Madison P. Warren, Tolar, 28.90; 4. Esther Udonsi, NCTA, 29.04; 6. Cassidy Phillips, Tolar, 30.18.

400 – 1. Shelby Newton, Tolar, 1:03.71; 5. Tristyn Klein, Tolar, 1:10.84; 6. Sydney Lindsey, NCTA, 1:36.88.

800 – 2. Lanie Roberts, Lipan, 2:39.96; 3. Marlee Thomas, Tolar, 2:42.60; 5. Laura Yullie, CCA, 3:25.69.

1600 – 1. Lanie Roberts, Lipan, 6:05.53; 3. Catherine Thormann, Lipan, 6:30.19; 5. Grace Na, NCTA, 7:18.28.

3200 – 2. Catherine Thormann, Lipan, 14:04.18; 5. Kalee Risse, Tolar, 19:34.14.

110 hurdles – 1. Hannah Lee, Tolar, 16.67; 3. Reagan Mabery, Tolar, 16.92.

300 hurdles – 2. Hannah Lee, Tolar, 47.80; 3. Shelby Bontke, Lipan, 55.49.

400 relay – 1. Tolar (Lauren Blasingame, Shelby Newton, Madeline Dawson, Meg Gilliam), 52.89; 3. Lipan (Shelby Bontke, Bryanna Phelps, Nichole Reid, Tallen Halliday), 57.48; 4. NCTA (Jennie Chen, Nicole Oechsle, Taylor Reeves, Esther Udonsi), 59.12.

800 relay – 1. Tolar (Lauren Blasingame, Cassidy Phillips, Madeline Dawson, Meg Gilliam), 1:56.39; 3. Lipan (Bryanna Phelps, Caden Herron, Nichole Reid, Tallen Halliday), 2:06.13; 4. NCTA (Jennie Chen, Nichole Oechsle, Taylor Reeves, Esther Udonsi), 2:09.99.

1600 relay – 2. Tolar (Hannah Lee, Meg Gilliam, Marlee Thomas, Madison P. Warren), 4:24.04; 3. Lipan (Tallen Halliday, Nichole Reid, Shelby Bontke, Lanie Roberts), 4:59.76.

Long jump – 2. Shauna Coleman, 14-10.5; 4. Hannah Lee, Tolar, 14-9.5; 5. Esther Udonsi, NCTA, 14-8; 6. Cassidy Phillips, Tolar, 14-7.5.

Shot put – 3. Cinthya Rivas, NCTA, 29-0; 4. Nicole Oechsle, NCTA, 25-6.5; 5. Tristyn Klein, Tolar, 24-11.5.

Discus – 2. Tistyn Klein, Tolar, 96-7; 3. Searra Mace, Tolar, 85-2; 4. Kalee Risse, Tolar, 79-4; 5. Cinthya Rivas, NCTA, 69-8; 6. Casey Williford, NCTA, 61-10.5.

Triple jump – 2. Shauna Coleman, Lipan, 32-3.5; 3. Madison P. Warren, Tolar, 29-7.5; 4. Meg Gilliam, Tolar, 29-7.5; 6. Shelby Nunley, Tolar, 29-1.

High jump – 1. Shelby Bontke, Lipan, 5-0; 2. Shelby Nunley, Tolar, 4-8; 3. Cassidy Phillips, Tolar, 4-4.

Pole vault – 1. Reagan Mabery, Tolar, 10-0; 2. Marlee Thomas, Tolar, 7-0.

Share...
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Sports Archived, Tolar Sports Archived