Subvarsity Roundup, Oct. 13

October 13, 2012

FOOTBALL

GHS 9th Purple 18

FW Wyatt 13

Granbury offensive standouts – Eugene Geis 8-yard TD run, Wade Wimberly 15-yard TD run, Peyton Gilmore 18-yard TD run and offensive linemen Brendon Seago, Ben Bills, Wyatt Everette, Taven Matthews, Jordan Paepke, Caleb Smart, Seth Anderson.

Granbury defensive standouts – LB Daniel Valdez, LB Antonio Hernandez, DE Bills.

Granbury record – 3-2 overall, 2-0 in 7-4A.

Brock JV 38

GHS 9th Gold 12

Granbury offensive standouts – Ethan Chapman, Joseph Rowe, Dustin Griffiths, Bryan Liles, Ethan Rains.

Granbury defensive standouts – Devin Conley, Chevi Vanpatten, Samuel Pence, Caldwell Sawyer, Isiah Cabral.

Tolar JV 66

Millsap JV 0

Tolar offensive standouts – Blayne Denton 1 rushing TD, pair of 2-point conversions rushing; Dalton Shaw 1 rushing TD, 1 passing TD, 1 TD receiving, pair of 2-point conversions rushing; Marcus Garcis 1 rushing TD; Heston Buckalew 1 passing TD, 1 receiving TD, 1 rushing TD, 2-point conversion rushing; John Dollins 1 rushing TD, 1 kicking PAT.

Tolar defensive standouts – Nathan Langston, Denton, Dalton Webb, Aaron McClellen, Carson Becker interception returned for TD, Cody Huckabee, Gordon Lewis.

Tolar special teams standouts – Kaleb Gilliam pair of kickoffs recovered 30 yards downfield, punt return for TD; Dollins, Langston blocked punt.

Brewer 8th C 16

GMS 8th White 6

Granbury offensive standouts – Cody Crocker, Hunter Poimbeauf.

Granbury defensive standouts – Christian Rust, Matt Mager, Brandon Lynch, Trystan Scott.

Brewer 8th B 16

GMS 8th Gold 0

Granbury offensive standout – Brandon Villanueva.

Granbury defensive standouts – Chris Head, Carlos Aguilar, Aaron Edwards, Ivan Davalos.

Brewer 8th A 21

GMS 8th Purple 0

Granbury offensive standouts – Tyler Blevins, Joshua McWilliams.

Granbury defensive standout – Eric Kirchner.

Granbury special teams standouts – cordel Whitefield, Gavin Bramlett.

VOLLEYBALL

W’ford Hall 7th C defeated

GMS 7th White 25-16, 25-8

Granbury standout – Bailey Cates.

Hall 7th B defeated

GMS 7th Gold 25-15, 25-16

Granbury standouts – Hunter Clark serving, Samantha Garza.

Hall 7th A defeated

GMS 7th Purple 25-10, 25-7

Granbury standout – Mikayla Winn.

AMS 7th White defeated

Min. Wells 7th C 25-20, 25-15

Acton standouts – Alicia Salgado, Baylee Eliasson.

Acton record – 2-1.

AMS 7th Gold defeated Min.

Wells 7th B 25-17, 22-25, 26-24

Acton standouts – Mandi Lane, Kate Ward.

Acton record – 3-0.

AMS 7th Purple defeated

Min. Wells 7th A 25-23, 25-10

Acton standouts – Abby Jones, Madison Hernandez.

Acton record – 2-1.

GHS 9th Gold defeated

Aledo 9th B 25-21, 25-20

Granbury standout – Sarah Sledge 6 kills.

CROSS COUNTRY

Poolville Invitational

Lipan results

(2-miles course)

Junior High Girls

26. Nichole Reid 18:22

34: Brianna Barnett 18:54

35. Brenna Foy 18:56

37. Jade Bontke 19:00

63. Logan Pach 20:43

101. Caden Herron 24:47

105. Ashley Baker 25:27

115. Hannah Baldree 26:38

Junior High Boys

7. Ty Rice 15:06

21. William Westerhaus 16:24

40. Santana Martinez 17:12

41. Bronc Foreman 17:17

44. Corbin Martin 17:28

66. Hunter Lewellen 18:57

80. Brad Winn 19:40

105. Eric Miller 21:36

115. Chris Baldree 22:50

Share...
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Sports Archived