Subvarsity Roundup, March 9

March 9, 2013

GIRLS GOLF

Lady Pirate JV wins tourney

Buzzy Open, Cross Timbers Golf Course, Azle

Granbury team score – 432

Individual scores – Tifton Puckett 103 (second overall), Alexis Gapinski 107 (third overall), Laurel burns 111, Kayla Curtis 111, Madeline Phillips 119.

SOFTBALL

GHS JV 10

O.D. Wyatt JV 4

Granbury (2-0) standouts – Pitcher Laura Ann Farmer, catcher Emily Ritchmond, Lily Thornton, Erika Stottle, LauraAnn Farmer, Rayla Helci, Kim Gamez.

BASEBALL

GHS JV Purple Tournament

Granbury 8, Brewer 7

Granbury battery – Kempf and Weaver, Edmunds winning pitcher.

Granbury 6, Joshua 1

Granbury battery – Arnett and Weaver.

Arlington Heights 8, Granbury 5

Granbury battery – Chancellor and Weaver.

Granbury 8, Western Hills 5

Granbury battery – Dixon and Weaver.

TRACK

Hico Invitational

Tolar results

JV Boys

Team score – 108, third place.

Indidivual results

100 – 5. Marcus Garcia, 12.18.

200 – 4. Blake Watson, 25.08.

110 hurdles – 1. Dalton Shaw, 16.73.

300 hurdles – 1. Shaw, 44.98.

400 relay – 6. Clay Foster, Bryce Norris, Connor Huckabay, Jose Becerra, 49.01.

800 relay – 3. Colt Jones, Watson, Keegan Cates, Lane Brookshire, 1:41.28.

1600 relay – 2. Watson, Shaw, Cates, Bryce Stewart, 3:53.94.

Long jump – 3. Watson, 17-1.5.

Discus – 6. Becerra, 93-7.

Triple jump – 2. Watson, 34-10.75; 4. Shaw, 34-5.5.

High jump – 1. Shaw, 5-8; 2. Heston Buckalew, 5-4; 3. Cody Huckabay, 5-2.

Pole vault – 1. Case King, 10-6.

JV Girls

Team score – 133, first place.

Individual results

100 – 4. Logan King, 13.99.

400 – 3. Holly Leatherman, 1:11.76; 4. Laura Anderson, 1:12.05.

800 – 1. Marlee Thomas, 2:46.25; 3. Leatherman, 2:49.35; 4. Anderson, 2:53.10.

1600 – 2. Thomas, 6:32.04.

3200 – 4. D.D. Hughes, 14:58.07.

100 hurdles – 1. Hannah Lee, 16.98; 5. Kayla Snyder, 22.62.

300 hurdles – 1. Lee, 53.25; 2. Snyder, 57.31.

1600 relay – 1. Lee, Thomas, Leatherman, Anderson, 4:41.61.

Long jump – 2. Lee, 13-8; 5. King, 12-0.

Discus – 3. Mace, 75-3.

High jump – 1. Snyder, 4-8; 4. Lee, 4-6.

Mineral Wells Relays

Granbury results

JV Boys

Team score – 69.5, fourth place.

Individual results

100 – 5. Peyton Gilmore, 12.28.

200 – 1. Bryce Ables, 24.49.

400 – 2. Sam Allen, 55.37; 4. Zach Cain, 56.13.

110 hurdles – 2. Austin Stufflebean, 17.89.

400 relay – 47.68, fifth place.

Pole vault – 5. Hayden Rudd, 9-0.

JV Girls

Team score – 26, eighth place

Individual results

400 – 4. Betsy Reveles, 1:09.12.

800 – 2. Sarah Perreillo, 2:48.89.

100 hurdles – 4. Rachel Prosise, 19.44.

400 relay – fourth place, 4:47.77.

Gordon Meet

Junior High division

Lipan results

Girls

Shot put – 6. Ally Rogoski, 24-1.

Discus – 5. Rogoski, 48-9.5.

Long jump – 2. Jade Bontke, 14-2.5; 6. Brianna Barnett, 12-3.5.

Triple jump – 6. Lacy Davis, 22-10.

800 relay – 1. Davis, Barnett, Nichole Reid, Bontke.

1600 relay – 1. Logan Pach, Barnett, Reid, Bontke.

400 relay – 3. Davis, Barnett, Lacee Ferguson, Bontke.

800 – 1. Reid, 2. Pach.

Boys

Shot put – 1. Derrick Cook, 38-4.

Discus – 1. Cook, 118-1; 3. Brayden Jones, 79-2.5; 5. Eric Miller, 78-7.

Triple jump – 5. Ty Rice, 28-6.

400 relay – 1. Eric Miller, William Westerhaus, Santana Martinez, Rice.

1600 relay – 1. Westerhaus, David Peek, Martinez, Rice.

800 relay – 2. Westerhaus, Peek, Martinez, Rice.

800 – 1. Rice, 3. Martinez, 5. Brad Winn.

BOYS SOCCER

Granbury JV Purple 1

Cleburne JV 1

Granbury goal (assist) – Josh Garcia (Nate Colley).

Share...
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Sports Archived