Scoreboard, Oct. 12

October 12, 2013

GOLF

GRANBURY COUNTRY CLUB

CHAMPIONSHIP

Championship Flight

1. Eddie Hamm, 2. Darrell Ziemann, 3. Ken Martin.

First Flight

1. Jay Rux, 2. Billy Buckmaster, 2. (tie) Doug Gray.

Second Flight

1. Bo Gaston, 2. Ron Arnett, 3. Billy Mitchell.

Senior Flight

1. Dudley Smith, 2. Gary Greenwood, 3. Stan Bunch.

Ladies Flight

1. Judy Goforth, 2. Row West, 3. Sharon O’Toole.

Putting champion

Jay Rux

Pecan Plantation LGA Playday

18 holes

Silver Tees

Championship Flight

Gross – 1. Susie Dodson.

Net – 1. Rozelle Springfield.

First Flight

Gross – 1. Linda Dauber, 2. Lisa Dean.

Net – 1. Donna Berry, 2. Jorj Luchi, 3. Charlene Fair.

Second Flight

Gross – 1. Pam Ortego, 2. Debbie Dewey.

Net – 1. Erna Lee, 2. Dorothy Still.

Green Tees

First Flight

Gross – 1. Joyce Kerin, 2. Goldie Kelly.

Net – 1. Barbara Petty, 2. Jan Burgess.

Second Flight

Gross – 1. Suzy Stout, 2. Terry Bazzone.

Net – 1. Rosemary Freskos, 2. Earline Harvey.

Putts

1. Joyce Kerin, 1. (tie) Jorg Luchi.

Chip-ins

Dorothy Still, Jorj LUchi, Barbara Petty.

Nine holes

First Flight

Gross – 1. Nancy Hill.

Net – 1. Della Weber.

Second Flight

Gross – 1. Denise Brunner.

Net – Keiko Griffin.

NUTCRACKER LGA PLAYDAY

First Flight

Gross – 1. Susie Dodson, 2. Paula Marker, 3. Madeline Longmire, 4. Billie Henderson.

Net – 1. Pat Brown, 2. Shirley Cassol, 3. Bonnie Beatty, 4. Beverly Cabrera.

Second Flight

Gross – 1. Patti Andrews, 2. Anne Peal, 3. Jo Boyles.

Net – 1. Goldie Kelly, 2. Carol Finley, 3. Betty Stallings.

Third Flight

Gross – 1. Margaret Harber, 2. Betty Morgan, 3. Dorothy Still.

Net – 1. Elaine Prikryl, 2. Kaye Teater, 3. Elsie Tallant.

Fourth Flight

Gross – 1. Kathy Beech, 2. Kim Teague, 3. Diane Thompson.

Net – 1. Dece Frederick, 2. Virginia Lathrop, 3. Susie Stout.

Fifth Flight

Gross – 1. Beverly Franzen, 2. Edie Laporte.

Net – 1. Carole Keener, 2. Sharon Grover.

Putts

1. Goldie Kelly, 2. Beverly Cabrera, 3. Paula Marker.

Chip-ins

Pat Valadez 2, Sharon Fisher, Betty Stallings.

DECORDOVA BEND MGA

1. Ted Simmons, John Nance, Dick Brooks, Mark Roath; 2. Eddie Prater, Ronnie McLain, Dan Leffingwell, Don McCurdy; 3. Ted Weldon, Walker Herrington, Dennis Oliver, Pat Cloutier; 4. Wally Martin, Steve Motley, Jim Udstuen, Neil Hatch; 5. Don Poe, Pat McGuire, John Cornett, Jim McLellan.

Closest to the hole

No. 7 – Mark Johnson.

No. 11 – Carmine Esposito.

No. 13 – Wally Martin.

DECORDOVA BEND LGA

NINE-HOLE PLAYDAY WINNERS

First Flight – Andrea Bauer.

Second Flight – Linda Frost.

Third Flight – Pam Schueler.

Fourth Flight – Nancy Priddy.

Pars

Linda Bogard 3, Andrea Bauer 2, Pam Schueler, Mary Lambeth 1, Molly Hefforn 1, Carol McKernan 1, Marilyn Klein 1.

Chip-in

Molly Hefforn.

SOCCER

Granbury Soccer Association

U-14 Division

Stars 2, Cheetahs 0

Stars scorers – Alicia Salgado, Lauren Boleng.

Stars nonscoring standouts – Melanie Boleng, Bailey Cates, Serenity Choat, Savannah Cress, Trisha Gryder, Tiffany Heathington, Alex Inbody, Abigail Larue, Morgan Randolph, Payton Strickland, Halee Vaughn.

Share...
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Sports Archived