Scoreboard, Aug. 21

August 21, 2013

BASKETBALL

GRANBURY PARKS & RECREATION

SUMMER I ADULT

Final regualr-season standings

Villa 6-0

Coplin 5-1

Cochrum 4-2

Hidalgo 3-3

Turner 2-4

Slatten 1-5

Foster 0-6

Final week’s results

Villa 77, Hidalgo 46

Coplin 62, Slatten 44

Hidalgo 85, turner 50

Cochrum 74, Foster 44

Turner 60, Foster 45

Postseason tournament

All games at Decker Gym

First round

Villa bye

Turner 50, Hidalgo 49

Coplin 60, Foster 34

Cochrum 44, Slatten 42

Winners bracket

Villa 92, Turner 53

Coplin 88, Cochrum 42

Villa 49, Coplin 39

Losers bracket

Slatten 52, Foster 42 (Foster eliminated)

Cochrum 53, Hidalgo 47 (Hidalgo eliminated)

Turner 64, Slatten 50 (Slatten eliminated)

Turner 72, Cochrum 54 (Cochrum eliminated)

Coplin 68, Turner 40

Championship

Coplin 52, Villa 49

Coplin 58, Villa 52

KICKBALL

GRANBURY PARKS & RECREATION

SUMMER I ADULT

Final regular-season standings

Schwetty 5-0-0

Hood Defenders 4-1-0

Kick That 3-2-0

Taylor 1-3-1

Odd 0-3-2

Free 0-4-1

Regular-season results

Schwetty 10, Hood Defenders 3

Kick That 8, Odd 2

Odd 1, Taylor 1

Taylor 13, Free 0

Schwetty 6, Kick That 4

Hood Defenders 1, Kick That 0

Free 0, Odd 0

Hood Defenders 6, Odd 1

Kick That 13, Free 0

Schwetty 6, Free 2

Schwetty 9, Taylor 2

Schwetty 6, Odd 2

Hood Defenders 7, Free 2

Kick That 7, Taylor 6

Hood Defenders 8, Taylor 0

Postseason tournament

First round

Schwetty bye

Hood Defenders bye

Taylor 6, Odd 1

Kick That 7, Free 2

Winners bracket

Schwetty 3, Taylor 1

Kick That 2, Hood Defenders 1

Kick That 5, Schwetty 4

Losers bracket

Hood Defenders vs. Odd, 6:30 p.m. Friday

Taylor vs. Odd, 7:15 p.m. Friday

Winners meet at 8 p.m. Friday

Schwetty vs. losers bracket survivor, 8:45 p.m. Friday

Championship

Kick That vs. TBA, 9:30 p.m. Friday

GOLF

NUTCRACKER LGA PLAYDAY

First Flight

Gross

1. Susie Dodson, 2. Patsy Miller, 3. Rozelle Springfield.

Net

1. Bonnie Beatty, 2. Bev Cabrera, 3. Nancy Savage.

Second Flight

Gross

1. Karen Williams, 2. Diana Scoville, 3. Betty Stallings.

Net

1. Sue Burroughs, 2. Pam Brozek, 3. Gail Master.

Third Flight

Gross

1. Goldie Kelly, 2. Becky Hurlbut, 3. Mary Gourley.

Net

1. Margie Johnson, 2. Wilma Mccomas, 3. Pat Valadez.

Fourth Flight

Gross

1. Kathy Beech, 2. Sue Heitschmidt, 3. Carolyn Owen.

Net

1. Dece Frederick, 2. Suzie Stout, 3. Diane Thompson.

Putts

1. Betty Stallings, 2. Patsy Miller.

Chip-ins

Jan Burgess, Bev Cabrera.

DECORDOVA BEND LGA PLAYDAY

First Flight

Net

1. Charlein, Williams, 2. Kay Bailey, 3. Wanda Pope.

Second Flight

Net

1. Pam Schueler.

Third Flight

Net

1. Carol LeStarge.

Fourth Flight

Net

1. Jerry Meier.

PECAN PLANTATION MGA

Blue Flight

Gross

1. Mel Raid, Jimmy Dodson; 2. Don Wills, Rob Kilmer.

Net

1. Bobby Fain, Gary Walls; 2. G. Douglas Garrett, Gene Springfield.

Blue/Silver Flight

Gross

1. Byron Turner, Jimmy Williams; 2. Victor Nagie, Don Fairweather.

Net

1. Stan Wied, Larry Treadwell; 2. Wayne Tipton, Mike Robinius.

Closest to the pin

Hole No. 8 – Karl Holliman.

No. 14 – Byron Turner.

Share...
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Sports Archived