Lady Indians second at Gordon

April 9, 2014

The Lipan Lady Indians prepared for the upcoming District 17-A Track Meet by finishing second at the Gordon Longhorn Relays recently, scoring 115 points. Gorman won with 146.

In the boys division, the Indians were eighth with 34 points. Host Gordon topped the field with 138.5.

The North Central Texas Academy boys were third with 92 points. The Lady Pioneers were sixth with 49.

The Lady Indians had gold medal performances from Lanie Roberts in the 1600-meter run, Catherine Thormann in the 3200, Shelby Bontke in the high jump, and Shauna Coleman in the long jump.

Jorge Hernandez scored a gold medal for the Lipan boys in the long jump.

Elias Fekadu captured gold in the 3200 for the NCTA boys, while William Wayman brought home gold in the high jump.

Track and Field

Gordon Longhorn Relays

Area results

Girls

Team finishes – Lipan 115 points, second; North Central Texas 49, sixth.

Top individual finishes

100-meter run – 5. Caden Herron, Lipan, 14.18.

200 – 6. Caden Herron, Lipan, 31.05.

400 – 2. Caden Herron, Lipan, 1:10.47.

800 – 2. Lanie Roberts, Lipan, 2:36.20.

1600 – 1. Lanie Roberts, Lipan, 5:55.42; 2. Catherine Thormann, Lipan, 6:24.76; 6. Grace Na, NCTA, 6:57.70.

3200 – 1. Catherine Thormann, Lipan, 14:46.45.

300 hurdles – 1. Shauna Coleman, Lipan, 50.74; 3. Shelby Bontke, Lipan, 54.46.

400 relay – 3. Lipan (Shauna Coleman, Shelby Bontke, Nichole Reid, Tallen Halliday), 56.55.

800 relay – 2. NCTA (Carolina Bianchi, Cinthya Rivas, Korede Ahmedu, Esther Udonsi), 1:59.63.

1600 relay – 2. Lipan (Shauna Coleman, Tallen Halliday, Shelby Bontke, Lanie Roberts), 4:38.98.

Shot put – 2. Korede Ahmedu, NCTA, 30-05.5; 4. Cinthya Rivas, NCTA, 29-06.75.

High jump – 1. Shelby Bontke, Lipan, 5-0; 3. Carolina Bianchi, NCTA, 4-08.

Long jump – 1. Shauna Coleman, Lipan, 16-00.25; 2. Shelby Bontke, Lipan, 15-10; 4. Esther Udonsi, NCTA, 15-06.75.

Triple jump – 2. Shauna Coleman, Lipan, 33-00.5.

Boys

Team finishes – NCTA, 92 points, third; Lipan 34, eighth.

Top individual finishes

200 – 4. Jorge Hernandez, Lipan, 24.46.

400 – 3. Jorge Hernandez, Lipan, 57.33.

800 – 2. Cale Dodson, NCTA, 2:17.50; 5. William Wayman, NCTA, 2:22.41.

1600 – 2. Luis Rivas, NCTA, 5:38.92; 6. Raphael Rohlfs, NCTA, 5:51.19.

3200 – 1. Elias Fekadu, NCTA, 12:02.42; 5. Raphael Rohlfs, NCTA, 13:16.60.

400 relay – 5. NCTA (Kingsley Zhang, Nahom Newland, Cole Rasco, Tyler Hoskins), 48.11.

800 relay – 3. NCTA (Tyler Hoskins, Cole Rasco, Nahom Newland, Viktor Ngwube), 1:40.13.

1600 relay – 2. NCTA (William Wayman, Cole Rasco, Nahom Newland, Cale Dodson), 3:50.43.

Shot put – 5. Derrick Cook, Lipan, 35-06.

Discus – 4. Derrick Cook, Lipan, 104-09; 5. Cale Dodson, NCTA, 103-1.

High jump – 1. William Wayman, NCTA, 6-0; 5. Stefan Rosic, NCTA, 5-06.

Long jump – 1. Jorge Hernandez, Lipan, 21-00.5; 2. Tyler Hoskins, NCTA, 19-04.5.

triple jump – 2. Joel Rice, Lipan, 39-01.5

Share...
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Lipan Sports Archived, Sports Archived