18 GHS swimmers move on

February 6, 2013

The Granbury Pirates and Lady Pirates will be sending a combined 18 swimmers to this weekend’s Class 4A Region II Meet at Mansfield Natatorium.

Ten members of the boys team advanced, along with eight members of the girls squad from last week’s District 7-4A Meet at Wilkerson-Greines Natatorium.

As a team, the Lady Pirates took second overall with 106 points, trailing only Aledo with 131. The Pirates were third in the team standings with 80 points, behind Boswell’s 137 and Aledo’s 84.

The top six individuals in each event advanced to regionals.

Topping the list of girl qualifiers from Granbury is Hannah Morton, who captured three gold medals, while Corissa Decker won two golds and a silver, and Sarah Spradlin won a gold and a pair of silvers.

Rachael Rodgers also qualified in three events, including winning a gold.

Spradlin, Rodgers, Decker and Morton combined to win the 200-yard medley relay with a time of 2:05.54.

Morton also posted the top time in the 50 free (27.05) and 100 free (1:00.25). Decker clocked the best time in the 500 free (6:09.65) and Jessica Gryder’s time of 2:24.97 was best in the 200 free.

Leading the boys who advanced was Blake Ward in four events, including a silver and bronze. Clay Walters qualified in three events with a silver and a pair of bronzes.

Blake Bergeman also won a pair of medals, capturing a couple of bronzes.

From the regional meet, the top finisher in each event earns an automatic berth at the state meet. The next eight fastest times in each event from across all of the regions will also advance.

The Region II Meet is Friday and Saturday. The 4A State Swimming and Diving Meet is Feb. 22-23 at the University of Texas Natatorium in Austin.

District 7-4A Swimi Meet

Wilkerson-Greines Natatorium

Girls team scores

Aledo 131, Granbury 106, Saginaw Chisholm Trail 81,

Arlington Heights 50, Western Hills 39, Saginaw 31, Boswell 23, Glen Rose 13, Southwest 12, O.D. Wyatt 8.

Boys team scores

Boswell 137, Aledo 84, Granbury 80, Saginaw 76, Chisholm Trail 56, Western Hills 36, Arlington Heights 26, O.D. Wyatt 12.

Granbury regional qualifiers

(Top six in each event advance)

Girls 200 Yard Medley Relay

1. Granbury A (Sarah Spradlin, Rachael Rodgers, Corissa Decker, Hannah Morton) 2:05.54

Boys 200 Yard Medley Relay

3. Granbury A (Triston Holderness, Blake Bergeman, Blake Ward, Clay Walters) 1:55.70

Girls 200 Yard Freestyle

1. Jessica Gryder 2:24.87

4. Rachael Rodgers 2:30.46

Girls 200 Yard IM

2. Sarah Spradlin 2:33.47

Boys 200 Yard IM

4. Blake Ward 2:23.11

6. David Winters 2:53.09

Girls 50 Yard Freestyle

1. Hannah Morton 27.05

Boys 50 Yard Freestyle

3. Clay Walters 24.50

Girls 100 Yard Butterfly

2. Corissa Decker 1:12.30

Girls 100 Yard Freestyle

1. Hannah Morton 1:00.25

5. Jessica Gryder 1:04.67

Girls 500 Yard Freestyle

1. Corissa Decker 6:09.65

6. Jamie George 7:22.51

Boys 500 Yard Freestyle

4. Hayden Coppenbarger 6:36.26

6. Jacob Dimmitt 6:51.39

Girls 200 Yard Freestyle Relay

4. Granbury A (Jamie George, Ashlie McFarlane, Ashlynd Bunce, Jessica Gryder) 2:07.64

Boys 200 Yard Freestyle Relay

4. Granbury A (Cole Rezsofi, Chris Crowder, Jacob Dimmitt, Tommy Wallace) 1:45.05

Girls 100 Yard Backstroke

2. Sarah Spradlin 1:11.29

Boys 100 Yard Backstroke

5. Triston Holderness 1:08.61

Girls 100 Yard Breaststroke

4. Rachael Rodgers 1:23.71

Boys 100 Yard Breaststroke

3. Blake Bergeman 1:11.84

4. Blake Ward 1:12.23

Boys 400 Yard Freestyle Relay

2. Granbury A (Tommy Wallace, Cole Rezsofi, Blake Ward, Clay Walters) 3:55.12

Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Granbury Sports Archived, Sports Archived