GISD students qualify for state history fair

February 27, 2013

Granbury students excelled at the Fort Worth and Arlington Regional History Day Saturday at the University of Texas at Arlington.

Sixteen students from Granbury High School, Crossland Ninth Grade Center, Acton Middle School and Granbury Middle School are advancing to the state competition in Austin after placing first or second in the regional competition.

Qualifying for state are: GHS – Brigette Bean, Jocelyn Espinosa, Madeline Maldonado, Kendon Parker, Cole Rezsofi, Brandon Rush; Crossland – Joshua Schuessler; AMS – Lauren Berry, Robert Faaborg, Payton Freman, Lejla Gregory, Bryce Leonard, Taylor Sherrell, Cooper Wallace, Reagan Wilkinson; GMS – Abigail Higginbotham.

Granbury students who placed at the regional meet were:

SENIOR DIVISION

Individual Exhibit: Jocelyn Espinosa, “Automobile Invention,” first (state qualifier); Cole Rezsofi, “The Rise of Three Kingdoms,” second (state qualifier); Cheyenne Redden, “Annexation of Texas,” third.

Individual Paper: Nikolai Press, “First Agricultural Revolution,” fifth; Andres Florez-Slusher, “Battle of Midway,” sixth.

Individual Website: Joshua Schuessler, “The Assembly Line,” first (state qualifier); Robert Norris, “Harvard: First College of the Colonies,” third.

Group Documentary: Daniel Martinez and Lyndsey Price, “The Mongols: Opening Passage to the West,” fifth; Preston Flurkey and Nic Mitchell, “Cultural Revolution,” sixth.

Group Exhibit: Brigette Bean and Madeline Maldonado, “Japanese Attack on Pearl Harbor,” first (state qualifier); Kendon Parker and Brandon Rush, “How the Russian Revolution Changed the World,” second (state qualifier); Justin Jackson and Matthew McKelvain, “Battle of Tours,” third; Hayden Coppenbarger and Luke Travis, “John Brown Slave Revolt,” fourth.

Group Performance: Jaden Charbonnet, Chandler Chiappe, Justin Kochis, Rachael Rodgers, “Women in World War II,” third; Blake Bergeman and Hunter Glenn, “First Family Railroad Company,” fourth.

Group Website: Brandon Balderas and Christian Luerson, “Building Government Warfare,” fifth.

JUNIOR DIVISION

Individual Documentary: Bryce Leonard, “The Manhattan Project,” first (state qualifier).

Individual Exhibit: Cooper Wallace, “Navajo Code Talkers,” second (state qualifier).

Individual Paper: Abigail Higginbotham, “Sport of Being an American Woman,” first (state qualifier); Caleb Miller, “The End of World War II: A New Beginning,” third; Tyler Pippin, “Jackie Robinson Breaks Color Barrier,” fourth; Yari Press, “How 9/11 Changed Our Security,” fifth.

Individual Website: Jackson Martin, “Flight: Propelling the Human Race,” fifth.

Group Exhibit: Robert Faaborg and Payton Freeman, “Battle of Midway,” second (state qualifier); Calvin Titus and Will Warner, “The Effects of World War II on Leading Nations,” fifth; Tiffany Henney and Paige Klima, “North American Slavery,” sixth.

Group Performance: Lauren Berry, Lejla Gregory, Taylor Sherrell, Reagan Wilkinson, “The Manhattan Project,” first (state qualifier).

The theme of this year’s contest is “Turning Points in History.”

Students created websites and multimedia presentations, prepared displays and wrote research papers.

The state competition, the 33rd Annual Texas History Day, is scheduled for May 3-4.

It will be at the Bob Bullock Texas State History Museum and at the University of Texas at Austin.

Share...
Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Category: Education Archived